Historie školy
Následující informace jsou čerpány z kroniky naší školy, která byla založena 1. září 1975. První kronikářkou byla tehdejší ředitelka Eva Doušová.
Zvláštní škola byla na Střekově založena 1. září 1951. Byla to pouze jedna třída umístěná v podnájmu dnešní 12. základní školy. O měsíc později se otevřela druhá třída. Jako dílna a tělocvična sloužila oddělená chodba před oběma učebnami. Prvním ředitelem byl jmenován Miroslav Dunka, do té doby učitel na 1. základní škole. Jako učitelka zde působila Helena Macalová. Po dva roky žila škola ve skrovných poměrech. Ve dvou třídách bylo po 20 žácích od 1. do 7. ročníku.
K rozšíření školy došlo po získání budovy bývalé spořitelny v ulici Karla IV. 348. Byly zde dvě větší místnosti, které byly využity jako třídy. Část budovy byla obsazena nájemníky. Budova měla řadu malých místností, kde byly bytové jednotky. Celá budova měla vytápění kamny, staré prkenné podlahy a na východní straně jednoduchá okna. Elektroinstalace byla ve velmi špatném stavu.
Vedení školy chtělo získat zahradu, zvětšit dvůr, opravit střechu a zrušit některé příčky, aby vznikly prostornější místnosti pro učebny. Začalo se uvažovat o instalaci ústředního topení. Budova byla údajně tak chladná, že "v zimě zmrzl přes noc i inkoust v kalamářích".
Vedle technických záležitostí potřebovala škola vybavit nábytkem a pomůckami. Mnoho se vyrobilo svépomocí. Situace se začala lepšit, když se učitelský sbor rozšířil o pana učitele A. Junu, pozdějšího ředitele 1. základní školy.
V roce 1969 byla škola již vybavena, měla ústřední topení, položeny parkety a zdvojena okna. Škola měla 8 tříd, z toho 3 dislokovaná pracoviště v různých částech Střekova.
1.9.1969 jsme se stěhovali do nové budovy v ulici Tolstého, kde bylo 5 učeben.
V roce 1975 měla škola 10 tříd a 1 oddělení školní družiny. Na škole vyučovalo 11 žen a 3 muži. Škole stále chyběla tělocvična a alespoň jedna učebna. Ve škole byl pouze 1 kabinet.
Koncem května 1981 nám bylo sděleno, že se naše škola bude stěhovat do budovy 16. základní školy v ulici Karla IV. 34, do 100 let staré budovy.
Ve škole pracovaly samé ženy, pouze 1 učitel důchodce. Škola neměla žádnou pomoc ani dopravní prostředek na stěhování. Stará budova v ulici Karla IV. se měla vyklidit ke dni 30.6.1981 a budova v ulici Tolstého během září. V červnu se začalo balit a přenášet věci do nové školy. Vše se muselo ukládat do tělocvičny, protože škola byla do 30.6. stále v provozu. Pomáhali učitelé, žáci, rodiče i známí. Během prázdnin se vše nastěhovalo z tělocvičny do tříd a kabinetů.
Nová škola byla ve velmi špatném technickém stavu. Do všech místností v 1. patře zatékalo, okenní rámy byly shnilé, elektroinstalace i kanalizace v nevyhovujícím stavu, zdivo v suterénu a tělocvičně mokré, v tělocvičně chyběly části parket. Ve velmi špatném stavu byla i tzv.školička, která měla v budoucnu sloužit jako dílny.
1981-1982 Budova byla stále ve špatném technickém stavu. Byla provedena pouze malá oprava střechy. V té době do budovy opět zatéká a část stropu v chodbě dílen spadlo. Jedna učebna a sborovna v 1. patře se nedá v zimních měsících vytopit. Bývá tam 14 stupňů. V učebně nad bytem školníka spadl kus omítky, takže jdou vidět trámy.
1982-1983 Budova byla stále ve špatném technickém stavu. Oprava zatím nebyla provedena. Došlo pouze k revizi tělocvičny a nářadí. Připravoval se projekt na generální opravy.
1983-1984 Do budovy zatékalo, závady se zvětšovaly. Byla slíbena generální oprava školy.
1984-1985 V průběhu školního roku byl schválen projekt generální opravy. Technický stav budovy se stále horší, v únoru byl odpojen elektrický proud ve školičce, kde jsou umístěny dílny. V dubnu došlo k velkému poškození parket v tělocvičně. Parkety se vzduly a vypadávaly, takže od konce dubna nebyla tělocvična v provozu. Do mnoha místností zatékalo, takže při dešti tam musely být různé nádoby. V jedné třídě odpadávala omítka, takže v těchto místech hrozilo nebezpečí úrazu. V březnu nám Odbor školství oznámil, že se budeme stěhovat. Část školy na 18. ZŠ a část na 20. ZŠ. Nastal problém, kam umístit rozměrnější pomůcky, materiál pro PV a zařízení tělocvičny. Dohodli jsme se s OPPP, kde nám dovolili si u nich věci uschovat. Některý materiál máme umístěn ve škole ve Vaňově.
1985-1986 Po dobu generální opravy nemáme vlastní budovu. Jsme umístěni na dvou školách. I. stupeň je na 18. ZŠ, II. stupeň a ředitelka na 20. ZŠ.
Na obou hostitelských školách máme přiděleny učebny a můžeme též využívat tělocvičnu. Učební pomůcky a kabinety máme ve třídách. V jedné učebně vzadu je umístěna ředitelna – od učebny oddělená skříněmi a závěsem. Velké pomůcky a neskladné věci máme ve skladu OPPP a ve škole ve Vaňově. Předali jsme naší budovu k provedení generální opravy 6.1.1986.
1986-1987 Práce školy byla opět narušena několikerým stěhováním. V lednu 1987 jsme stěhovali 3 třídy z 18. ZŠ na 20. ZŠ a po jarních prázdninách opět zpět.
1987-1988 I tento školní rok škola fungovala v náhradních prostorách 20. ZŠ a 18. ZŠ. V průběhu školního roku nám byl dodáván nový školní nábytek. V květnu a červnu jsme se připravovali na stěhování. Některé věci jsme si uschovali v OPPP. Koncem června jsme převezli část pomůcek a některý nábytek z 20. ZŠ do naší školy, která však ještě nebyla hotová. 22. srpna nastoupili učitelé do zaměstnání a za pomoci brigádníků zprovoznili školu pro nový školní rok.
1988-1989 Od 1. září byla zprovozněna hlavní budova školy a začala výuka v sedmi třídách.
1989-1990 Dosud nebyly zprovozněny šatny a tělocvična.
Školní rok 1990-1991 – školní budova po generální opravě. Byly zprovozněny šatny v suterénu a tělocvična.
Od jara 1997 má naše škola odloučené pracoviště v Tolstého ulici, v budově bývalého Střediska služeb školám.
Od 2. září 2013 je naše škola odloučeným pracovištěm Speciální základní školy, Mateřské školy a Praktické školy, Ústí nad Labem, Pod Parkem 2788, příspěvkové organizace.